Saturday, March 3, 2012

Once-a-Month Cooking Cycle 3

Once-A-Month Cooking OAMC Once A Month Cooking
Today was our Once-a-Month cooking day.  Jennyfer and I started at 9 am and ended early at 3:30 today!



For just under $140/household , we made:






Asian roasted chicken
Chicken Enchiladas Casserole
Lasagna
Mexican Lasagna
Meatloaf
Chicken Broccoli Casserole
White Chili
Chicken Supreme
Ham Dinner Slices
Apricot-glazed pork roast
Cheeseburger Casserole
Sloppy Joes
Polish Alfredo
Spinach pie
Upside down fettuccine bake
Smothered burritos
Quiche
Pesto Pasta 
Ham & Potato Casserole
Pork Chops w/onions and gravy 
Red Beans & Rice 
BBQ Chicken
Barley burger stew
Veggie soup w/ meatballs
Apricot chicken



Shopping list:

Chicken parts – 9 lbs
Cooked, chopped chicken – 14 cups
Breasts – 18
Canned Chix – 4-5 cans for white chili
Kielbasa – 8 pkgs
Grand turkey cooked – 16 lbs
Ground turkey RAW – 4 lbs
Ham – 16 slices, 8 cups
Bacon – 12 slices
Italian sausage – 3 lbs
Pork Roast – 7 lbs
Pork chops – 12 
 Beef broth – 29 oz
Chicken broth – 8 cans
Mushrooms – 6 cans
Chili sauce – 1 cup
Apricot preserves – 24 oz
Evaporated milk – 2/3 cup
Refried beans – 2 cup
Pesto – 2 jars
Tomato sauce – 76 oz 
Tomato juice – 92 oz
Crushed Tomatoes-90 oz 
Tomato paste-40oz 
Cream mushroom soup – 4 cups (Lisa will make)
Cream chicken soup – 20 cups (Lisa will make)
Onions – 24 cups chopped
Peppers – 22 cups chopped
Carrots – 9 cups chopped
Zucchini – 6 cups chopped
Celery – 11 cups chopped
Lemon – 1
Baking potatoes – 16
Great northern beans – 4cups dry
Red small beans – 2 lbs dry
Milk-2cups
Eggs-20
½ and ½ - 6cups
Sour cream-80 oz
Cheddar cheese-20cups
Parm cheese-5 cups
Mozzerella-6 cups
Butter-6tbsp
Mont jack-3 cups
Cottage cheese-72 oz
Ricotta-3 cups
Barley-1cup
Flour tort – 44
Elbow mac-4c
Breadcrumbs- 1 ¼ cup
Oatmeal – 1 cup
Lasagna noodles– 16 oz
Fettuccine-16 oz
Elbows - 4 cups
Spirals - 4 cups
 Frozen spinach – 20 oz
Frozen broccoli – 40 oz
Pie shell – 4
Italian meatballs – 24 oz
 Soy sauce – 1 cup
Ginger
Garlic – minced about 10 tbsp
Cilantro
Cumin
Adobo
Onion powder
Garlic powder
Garlic salt
Pepper
Brown sugar
White vinegar
Mustard
Ketchup
Worcestershire sauce
Mayo
Curry
Salt
Fennel seed
Sherry
Cornstarch
Parsley
Basil
Dijon
kelp
ALSO:  The post that started it all Why Once-a-Month Cooking?

4 comments:

  1. I enjoyed reading this article and plan to give this a try....once I get up the gumption!

    ReplyDelete
  2. Wow! That is alot of food ;-P Not sure if I have enough gumption lol..

    Keri- A mom who is enjoying the homeschool elementary
    stage, of her homeschool journey!

    ReplyDelete
  3. was it $140 for you and for her (so $280)? OR $140 per household member? Cause for my family size $140 per person is about $1100 and that's not including breakfasts, lunches and snacks.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Grace Harvest - that's a great question and I can see that I need to be more specific! It was $140 per household. I think I need to edit my post!

      Delete